Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisi

Ağız, diş ve çene cerrahisi, ağızda, çenede ve yüzde bulunan sert ve yumuşak dokulardaki hastalıklar ile ilgilenen, doğum ile birlikte oluşan veya daha sonradan meydana gelmiş olan estetik, fonksiyonel problemlerin tedavisini gerçekleştiren diş hekimliği dalıdır.

ağız diş ve çene cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Uygulamaları Kapsamaktadır?

Gömülü Diş Çekimi

Gömülü dişler, sürme yaşı ve vakti geldiğinde farklı sebepler dolayısıyla yerini alamayan, yumuşak dokuda ya da kemik içerisinde kalmış olan dişlerdir. Genellikle yirmi yaş dişlerinde gömülü kalma durumu ile karşılaşmaktayız. Yirmi yaş dişleri dışında köpek dişleri, azı dişleri veya ön dişlerde de karşımıza gömülü diş çıkabilmektedir.

Gömülü kalan dişler içeride kaldıkları sürece şiddetli ağrı yapabilmektedir. Gömülü dişler çekilmediği takdirde; ağrı, kist oluşması, çene kırıkları, alt dişlerde çapraşıklık, komşu olan dişte bazı rahatsızlıklar meydana getirebilir.

20 Yaş Dişleri

Yirmi yaş dişleri yer ve duruş olarak yanlış konumda olan yirmi yaş dişleri, temizlik ve bakımının yapılması açısından zorluk yaratabilmektedir. Bu gibi durumlarda dişte çürük oluşup, gelişmesi ve diğer dişlere zarar vermemesi açısından çekilmesi gerekmektedir.

Çene Eklemi Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Çene Eklemi Hastalıkları Nedenleri Nelerdir?

Çene Eklemi Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene eklemi hastalıklarının ilk olarak sebebi araştırılır, hasta bilinçlendirilir. Daha sonra hastalık sebebine göre diş hekiminizin uygun görmesi durumunda aşağıdaki tedavilerden biri uygulanabilir.

Ancak tedavi için geç kalınmış olan bazı durumlar da meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda yine diş hekiminizin uygun görmesi ile cerrahi tedaviler uygulanabilir.