Ağız Kokusu

Ağız kokusu genellikle beslenme sonrasında ve sabah uyandığımızda karşılaştığımız bir durumdur. Bu iki durumda karşılaştığımız ağız kokusu bir hastalık olarak kabul edilmez. Ancak bunların dışında engellenemeyen bir ağız kokusu genellikle bir hastalık belirtisidir. Sinüs ve akciğer enfeksiyonları, şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, ağız kuruluğu, ağız temizliği yetersizliği, tütün ürünleri, alkol, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerde bulunan çürükler ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Patolojik kaynaklı ağız kokuları diş hekimi tarafından yönlendirilerek uygun tedaviyi görmelidir.

Ağız kokusu kişinin öz güvenini etkileyecek, rahatsız edici bir durumdur. Bulunduğunuz ortamda hem sizi, hem de çevrenizdekileri etkileyebilir.

Ağız Kokusunun Genel Sebepleri Nelerdir?

Dişte Hangi Durumlar Ağız Kokusuna Sebep Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ağız kokusunun genellikle sebebi ağız hijyenindeki yetersizliktir. Dişler arasında kalan yiyecekler, diş plakları ağızda kokuya neden olabilmektedir. Dişlerdeki çürükler, diş eti hastalıkları da ağız kokusuna sebep olabilmektedir.

Fizyolojik Ağız Kokusu

Fizyolojik ağız kokusu herkeste olabilecek bir durmdur. Bu tür ağız kokusu genellikle sabah uyandığınızda sindirim kanalındaki birikmiş olan gazlar ya da dilde üreyen bakteriler dolayısıyla oluşmaktadır. Sarımsak, turp gibi yiyecekler yendiğinde sağlıklı kişilerde ağız kokusu olması muhtemeldir. Bu tarz ağız kokularında tedavi gerekmez. Dişler fırçalanır, gargara yapılır, diş ipi ile diş araları temizlenir.

Patolojik Ağız Kokusu

Patolojik ağız kokusu ağızdan kaynaklı, mide kaynaklı, akciğer kaynaklı olabilmektedir. Bu üç ana sebebin kendi içinde de ayrı hastalık çeşitleri vardır. Bu tür ağız kokusunun tedavi edilebilmesi için öncelikle ağız kokusuna neden olan rahatsızlığın teşhis edilmesi gerekir. Ancak yapılan araştırmalara göre genellikle ağız kokusunun kaynağı ağız içindeki rahatsızlıklardır. Bu ağız içi rahatsızlıkların tespit edilmesi diş hekiminiz tarafından yapılmalıdır. Rahatsızlığın tespit edilmesinin ardından tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi sonrasında kişinin ağız hijyenine dikkat etmesi ile birlikte ağız kokusundan tamamen kurtulmak mümkün.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?