Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği son yıllarda sıklıkla uygulanan, kişinin gülüşünün kusursuz olmasını, dişlerdeki bozuklukların düzeltilmesini amaçlayan bir işlemdir.

Güzel bir gülümseme insanların özgüveninin yerine gelmesine, kendilerini daha iyi hissetmelerine fayda sağlar. Bu sebeple dişlerinde herhangi bir kusur olduğunu düşünen insanlar estetik diş hekimliğine başvurarak daha şık ve kusursuz dişlere sahip olmak isterler.

Estetik Diş Hekimliği Amaçları Nelerdir?

Bu işlemde amaç;

Estetik diş hekimliği dişlerin görünümünü daha güzelleştirirken dişlerin doğal görünümü elden kaybetmemeyi de amaç edinir.

Hangi Tür Tedaviler Yapılır?

Estetik diş hekimliğinde dişlerin durumuna göre estetik dolgular, porselen laminalar, metalsiz kaplama, gülüş tasarımı, diş eti estetiği gibi işlemler uygulanabilir.

Estetik Dolgular Nedir?

estetik diş hekimliği

 

Çürük tedavilerinde kullanılan dolgu malzemesi metal, kompozit dolgulardır. Ancak bazı durumlarda bu metal, kompozit dolgular yerine porselen dolgular uygulanır. Diş estetiği işleminin en önemli süreçlerinden biri olan porselen dolgular dişte yeniden çürük oluşmasını büyük oranda engeller.

Porselen Laminalar (Yaprak Laminalar) Nedir, Nasıl Uygulanır?

Porselen Lamina istenen büyüklükte, ince, istenen renkte hazırlanabilen porselen tabakanın dişlerin üzerine yapıştırılması işlemidir.  0,7 mm kalınlığında, ışık geçirgenliğine sahip olan porselenden yapılan bu kaplamalar dişlere daha uzun süreli estetik bir görüntü verir. Hali hazırda ağzınızda bulunan dişlerin üzerine uygun şekilde hazırlanıp yapıştırılırlar.

Diş beyazlatma işleminden sonraki çay kahve tüketiminde dişlerde renklenme oluşabileceği gibi, porselen lamina dişlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Çay kahve gibi gıdaların tüketimi ile dişlerde herhangi bir renklenme oluşmaz. İyi ve sağlıklı bakılan porselen lamina dişler uzun süre kullanılabilmektedir.

Porselen Laminalar;

Metalsiz Kaplama Nedir, Nasıl Uygulanır?

Porselenin kırılgan bir madde olmasından dolayı önceden, porselenler metal materyaller ile desteklenmekteydi. Ancak ağız içerisinde bir metalin bulunması riskli bir durumdur. Kullanılan madde ilerleyen zamanlarda paslanabilir, vücuda zarar verebilir. Veya metale alerjisi olan bir kişi porselen kaplama yaptıramaz. Aynı zamanda dişte bulunan metal gözle görüldüğünde dişteki doğallığı giderir. Tüm bu sebeplerden dolayı metalsiz kaplamalar oluşturulmuştur. Dişlere daha doğal ve daha estetik bir görünüm kazandıran metalsiz kaplamaların birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Hangi türün sizin için uygun olduğuna diş hekiminiz karar verecektir.

Metalsiz kaplamalar;

Metalsiz Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Gülüş Tasarımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kişinin dişlerindeki şekil bozuklukları, renk değişimleri bireyi rahatsız edebilmektedir. Bu durumlarda kişiler gülüş tasarımı yaptırmak isteyebilirler. Bu işlem ile oldukça güzel ve eskisinden farklı gülüşe sahip olabilirler. Bu uygulama sonrasında yüz simetrilerine uygun bir gülüşe sahip olabilirler.

Gülüş Tasarımında;

Gülüş Tasarımı Neye Göre Yapılır?

Gebze estetik diş hekimliği gülüş tasarımı Şimşek Dent

Diş Eti Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

Göze hoş görünen bir gülüş için diş eti ile diş arasında bir uyum olması gerekmektedir. Kişi güldüğünde görünen diş eti miktarı hoş bir gülüş için oldukça önemlidir. Diş eti estetiği uygulaması bu diş ile diş eti arasındaki uyumu sağlar.