Implant Tedavisi

Diş implantı farklı sebeplerden kaybedilmiş olan dişlerin yerine, vida şeklinde, titanyumdan yapılan yapay diş köküdür. İmplant fonksiyonel ve estetik açısından doğal dişlere en yakın protezi yerleştirme imkanı sağlayan bir tedavi yöntemidir.  İmplantlar kişinin dokusuna uygun, oldukça dayanıklıdır. Doğru yapılmış bir implant tedavisinin ardından ağızda hiçbir rahatsızlık hissi vermeyen, kullanımı rahat bir uygulamadır.

İmplant tedavisinin avantajlarından ilki, yalnızca bir dişini kaybeden hastaların diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, komşu dişlerinden destek almadan, diğer dişlere herhangi bir müdahale yapılmadan tedavi edilmesidir. Alt veya üst çenede eksik dişleri olan kişiler köprü tedavisi yaptırabilmek için diğer sağlıklı dişlerini kestirmek zorunda kalabiliyorlar. İmplantta ise buna gerek duyulmadan sadece kaybedilmiş dişe uygulanan işlemler ile çok daha estetik ve kullanımı rahat bir diş elde ediliyor.

Neden Dental İmplantlar Tercih Edilir?

Diş eksikliklerinin tedavisinde 2 tedavi alternatifi vardır. İlki geleneksel tedavi (kuron-köprü, kaplama ya da tam ve parçalı protezler, damak protezi), ikincisi ise implant tedavisidir.
Kuron-köprü /kaplama uygulamalarında protezin yerleştirilebilmesi için sağlıklı komşu dişler kesilerek küçültülür. Bu da kesilen dişlerin ömrünü kısaltır. Tam veya parçalı protezler, damak protez seçeneğinde ise daha sonraları çene kemiğinde erime ve protez tutuculuğunda azalma görülür.
İmplantın tercih edilme sebepleri ise,

İmplant uygulamalarında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Büyüme ve gelişimini tamamlanmış kişilere implant uygulanabilir.

implant tedavisi

İmplant Tedavisinin Amacı Nedir?

Tedavinin amacı;

Diş İmplantı Kimlere Uygulanabilir?

Bir ya da birden fazla diş kaybı durumunda, ağızda hiçbir diş kalmaması durumunda implant tedavisi uygulanabilir. İmplant uygulamasının yapılabilmesi için çenede gereken yapı ve kalınlıkta kemik bulunmalıdır. Bazı farklı hastalıklar tedavi esnasında önlem alınması gereken hastalıklar kategorisindedir. Bunlar;

İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır? Gebze İmplant Tedavisi

Başlangıç adımı tedavi sürecini planlamaktır. Hastanın gereksinimleri ve muayene sonucuna göre tedavi planı belirlenir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bu tedavinin süresi kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kişinin;

Tedavi öncesi yapılan muayenede diş hekiminiz dişlerinizin ve ağzınızın durumuna göre size ortalama bir süreç söylemeli, tedavi planlaması yapılmalıdır.

İmplantların Ömrü Ne Kadar Sürer?

İmplant uygulanmış bir dişin ömrünü etkileyen çeşitli etkenler vardır. Diş hekiminizin kullanacağı implant türü, implant markası, implantın kullanım süresini etkiler.

Hastanın genel sağlık durumu, implantlara yapacağı bakım, ağız hijyeni ile birlikte iyi bakılmış olan bir implantın kişinin kendi dişleri ile eş değer sürede kullanılabilmesi mümkündür.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplantlar kişinin ağız yapısına ve dokularına göre uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Nedir peki kişilere göre uygulanabilecek implant çeşitleri?

Diş hekimliği dalında en sık kullanılan implant türü endoesseos (kemik içi) implantlardır. Çene kemiklerinin içine uygulanırlar. En sık karşılaştığımız bu implant türüne endossoz, endosteal implant adı da verilmektedir. Bu implant türü de kendi arasında Silindirik implant, Vida implant, Blade implant olarak üçe ayrılır.

Subperiostal implantlarda cerrahi işlem yapılır, ağızda bulunan çene kemiği dışarı çıkartılır. Bu cerrahi operasyonun ardından çıkartılan çene kemiğinden ölçü alınarak implant hazırlanır. Subperiostal implantlarda kullanılan materyaller ince ve hafif metal alaşımlardan oluşur. Perios ismi verilen kemik zarının altıdna direkt olarak kemik üstüne uygulanır. Diş etinden ağzın iç kısmına doğru yükselen parçalar halindedir. Bu implant çeşidinde alveoler kemik üzerinde olmalıdır. Bunun amacı çiğneme esnasında hissedilen basıncın çene kemiğine yayılmasını sağlamaktır.

Transosseöz implantlar kemik boyunca yerleştirilen, kemik boyunun yetmediği hastalarda kullanılan bir implant çeşididir. 1973 senesinde uygulanan Transosseöz implantlar günümüzde çok kullanılmamaktadır. Uygulaması diğer implantlara oranla daha zor olduğundan çok tercih edilmemektedir. Genel anestezi altında uygulanmaktadır.

Bu implant çeşidi mantar şeklinde üretilen titanyum diş implantları ile uygulanmaktadır. İlk defa 1943 senesinde uygulanan implant türü günümüzde çok tercih edilmeyen bir tedavi yöntemidir.

Bu implant türü de zayıf yapılı olan dişlerin sabitleştirilmesinde ve kuvvetlendirilmesinde kullanılmaktadır. Hastanın dişlerinin alt yapılarının zayıf olması durumunda kullanılır.

Gebze’de implant tedavisi yaptırmak isteyenler için son teknoloji klinik cihazlarımız ve uzman doktorlarımız ile sizlere 7/24 hizmet vermekteyiz.