Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, işlevini kaybeden, çürük veya travma gibi sebeplerden dişte bulunan sinirlerin ileri düzeyde zarar gördüğü durumlarda başvurulan bir tedavi şeklidir.

Bu tedavide diş içerisindeki sinirler alınarak diş köklerinde bulunan kanallar şekillendirilir, mikroorganizmalar temizlenir ve son olarak temizlenmiş olan kanallar dolgu yöntemi ile doldurulur.

Gebze Diş Kliniği Kanal Tedavisi Şimşek Dent

Kanal Tedavisi Uygulama Nedenleri Nelerdir?

Kanal tedavisi dişin tamamen kaybedilmesinden önce uygulanan, dişi yeniden kullanılabilir vaziyete getiren bir işlemdir. Kanal tedavisinin uygulama nedenleri ise;

Kanal Tedavisi Uygulanması Gerektiğini Nasıl Anlayabilirsiniz?

Bazı durumlarda yukarıdaki belirtilerden hiç biri görülmeyebilir. Farklı bir sebepten veya kontrol için gidilmiş bir diş muayenesinde de kanal tedavisi uygulanması gerektiği anlaşılabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin ne kadar süreceği dişin durumuna göre değişir. 1 seansta tedavi edilebilen dişler varken, birden fazla seansta tedavi edilebilen dişler de mevcut.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Tedavinin süreçleri ise;

Kanal Tedavisi Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tedaviniz birden fazla seansta sonlanacaksa seans aralarında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Bir sonraki seansa gidene kadar tedavi uygulanan dişiniz ile sert yiyecekler yememelisiniz. Yiyeceğiniz sert yiyecekler dişinizdeki geçici dolgunun düşmesine sebep olabilir.

Yine bir sonraki seansa gidene kadar dişinizde ağrı meydana gelebilir. Ağrı hissettiğinizde diş hekiminize giderek pansuman yapmasını isteyebilirsiniz.

Tedavi Uygulanan Diş Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Tedavinin başarıyla sonuçlandığı bir diş bir ömür boyu kullanılabilir. Ancak yine de dişin çürümemesine, enfeksiyon kapmamasına dikkat etmelisiniz.

Kanal Tedavisi Sonrası

Tedavi sonrası bir kaç gün dişinizin olduğu bölgeye baskı uygulamamalısınız. Bastırdığınızda ağrı hissedebilirsiniz. Ancak bu ağrı geçicidir. 1 hafta içerisinde kaybolur. 1 hafta içerisinde geçmez veya ağrının şiddeti artar ise hekiminize tekrar başvurmanız önerilir.

Kanal Tedavisinin Tekrarlanması

Genellikle doğru koşullarda uygulanmış tedavi başarıyla sonuçlanır. Ancak bazı durumlarda tedavi sürecinde temizlenmemiş sinir dokusu kalabilir, kanala uygulanan dolgu yeterli olmayabilir ve bunun sonucunda kanala tekrar mikroorganizmalar girebilir.

Başarısız bir kanal tedavisi; tedavi sonrasında yemek yerken ağrı, sebepsiz gelişen ağrı, dişin olduğu bölgede geçmeyen şişlik ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtileri gösteren dişe tekrar kanal tedavisi uygulaması yapılır. Tekrar tedavinin yetersiz kalması durumunda cerrahi yöntemler ile enfeksiyon temizlenir.