SÜT DİŞLERİNDE KANAL TEDAVİSİ

Süt dişleri tahmin edilenin aksine köksüz değil tam tersi daimi dişler gibi kökleri olan dişlerdir. Zamanla, süt dişlerinin altında bekleyen kalıcı diş germleri süt dişlerinin köklerini eritir ve bu dişlerin sallanıp düşmesine neden olur. Bu süreç içerisinde süt dişlerinin ağızda kalması bizim için çok önemlidir.

Süt dişleri alttaki sürekli dişlerden bağımsız dişlerdir. Yani süt dişlerine yapılan tedavi, altındaki kalıcı dişten tamamen bağımsızdır. Dişteki çürüğün çok ilerlediği, gece ağrısı sıcakta hassasiyet, yemek yerken ya da bir şey ısırırken ağrı olması, şişlik gibi durumlarda süt dişlerde kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Dişi kanal tedavisiyle kurtaramadığımız durumlarda ise dişin çekimi yapılıp yerine yer tutucu yapılması gerekir. Dişin erken kaybı olur ve yer tutucu da yapılmazsa, ilerde dişler daha zorlu ve masraflı ortodontik tedaviyle düzeltilmek zorunda kalınabilir.

Çocuklardaki kanal tedavisi çok daha kısa sürede yapılır ve sanılanın aksine basittir. Yetişkinlerdeki gibi uzun süreli ve zor değildir. Çocuklar için düşünüldüğü kadar zorlayıcı bir tedavi değildir. Önemli olan kanal tedavisi gereken süt dişlerinin tedavisini, altta bekleyen kalıcı diş germlerine zarar vermeden tamamlayabilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir