Süt Dişlerinde Kanal Tedavisi

Süt Dişlerinde Kanal Tedavisi

Süt Dişlerinde Kanal Tedavisi, çocuklarda görülen diş çürükleri veya diş yaralanmaları sonucu oluşabilecek enfeksiyonların tedavi edilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Süt dişleri, kalıcı dişlerin sağlıklı bir şekilde sürmesi için önemlidir. Bu nedenle, süt dişlerinin erken kaybı, kalıcı dişlerin düzensiz çıkmasına veya çene gelişiminde sorunlara yol açabilir. Bu yüzden, süt dişlerinin korunması önemlidir.

Süt dişlerinde kanal tedavisi, genellikle “pulpektomi” veya “pulpotomi” olarak adlandırılan iki farklı yöntemle yapılır.

Pulpotomi: Bu işlem, dişin içindeki enfekte olmuş pulpanın (dişin canlı dokusu) bir kısmının çıkarılmasını içerir. Genellikle, dişin sadece tepe kısmındaki pulpa dokusu enfekte olmuşsa uygulanır. Enfekte dokunun çıkarılmasının ardından, geri kalan pulpa dokusu korunur ve diş üzerine bir kaplama veya dolgu malzemesi ile kapatılır.

Pulpektomi: Bu işlem, dişin içindeki tüm pulpa dokusunun çıkarılmasını içerir. Genellikle, enfeksiyonun dişin köklerine yayıldığı durumlarda tercih edilir. Pulpa dokusunun tamamen çıkarılmasının ardından, kök kanalları temizlenir, dezenfekte edilir ve doldurulur. Sonrasında diş üzerine bir kaplama veya dolgu malzemesi ile kapatılır.

Süt dişlerinde kanal tedavisinin amacı

Enfeksiyonun tedavi edilmesi ve dişin mümkün olduğunca uzun süre ağızda kalmasını sağlamaktır. Bu, çocuğun ağrıdan kurtulmasına, çiğneme fonksiyonunun korunmasına ve kalıcı dişlerin doğru pozisyonda sürmesine yardımcı olur.

Her ne kadar süt dişleri sonunda dökülse de, bu dişlerin sağlığının korunması, çocuğun genel ağız sağlığı ve gelecekteki diş düzeni için çok önemlidir. Bu nedenle, çocuğunuzun dişlerinde herhangi bir problem fark ederseniz, bir pedodonti (çocuk diş hekimliği) uzmanına danışmanız önemlidir.