Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır

Dis dolgusu; cigneme fonksiyonunu kaybetmis, estetik problemli, çatiamis veya çürümüs dislerin için çesitli materyaller ile disin doldurulmasidir. Cürük doku ilerlemeden uygulanan bu önter, disi tamamen kaybetmenin onüne geçer.
Oncelikle hastanin agn duymamasi için lokal anestezi uygulanir.Daha sonra çürük doku tamamen temizlendikten sonra izolasyon saglanip dolgu maddesi uygulanir.Dolgu islemi bittikten sonra hastaya dolgu kontrolü yaptinlir ve dolguda eger varsa yükseklik ve cikintilar alinir ve pürüzsüz bir yüzey olusturulur.
Dolgu islemi yapilirken ve yapildiktan sonra siddetli agn durumu olusmaz. Olusabilecek minimal agnilar agn kesici ile giderilebilir .Olusabilcek olan minimal hassasiyet ve agn normal kabul edilir uzayan agn ve hassasiyet durumunda dolgunun kontrolünün yapilmasi gerekebilir.

Devamı

Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalığı enfeksiyonel bir hastalıktır. Genetik sebepleri olduğu gibi sigara kullanımı, yetersiz ya da yanlış ağız bakımı gibi sebeplerden kaynaklanır. Genellikle diş eti kanamaları, ağrılar, abseler, dişlerde sallanma ya da ağız kokusu sebebiyle hastalar kliniğe başvururlar. İlk tedavi derin bir diş taşı temizliği ve ağız bakımı eğitimidir. Hastaya uygun bir diş fırçası ile fırçalama yöntemi ve diş ipi/ara yüz fırçası ile ideal ağız bakımı anlatılır. Bunu takip eden tedaviler ise küretaj (kök yüzeyi düzleştirme) ve flap operasyonu (cerrahi işlemler)dur. Tedaviler bittikten sonra hastaların mutlaka 6 ayda 1 kontrolleri, gerekiyorsa diştaşı temizliği ile idame tedavileri yapılmalıdır.

Diş eti çekilmesi; kemik ve diş etinin ortadan kalkmasıyla kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır. Çok sert kıllı diş fırçası kullanmak, diş etini ters yönde ve şiddetli fırçalamak, dişlerin şiddetli düzeyde çapraşıklığı, hijyen eksikliğine bağlı yoğun diş taşı birikimleri, kontrol altına alınamayan şiddetli sistematik hastalıklar, sigara, hatalı yapılmış kaplama ve dolgular diş eti çekilmesinin başlıca nedenleridir.
Çekilmelerin ilerlemesini engellemek ve uygun şartlarda ise kapatmak için cerrahi yöntemler kullanılır. Bu işlemler yine hastadan alınan bir doku ile (greftleme) ya da diş etinin yukarıya ya da yana kaydırılması ile yapılır. Diş eti çekilmeleri hassasiyete, yoğun plak birikimine, buna bağlı olarak ağız kokusu ve çürüklere sebep olur.

Devamı

Kanal Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kanal Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kök kanal tedavisi yada endondontik tedavi süreci dişte çürük, travma, periodontal hastalık(dişeti hastalığı) olduğu durumlarda dişin özü dediğimiz pulpa dokusunun uzaklaştırılıp önce kök kanallarının genişletilmesi, dezenfekte edilmesi ve önce diş köküne kanal dolgusunun yapılıp daha sonra dişin üstüne uygun dolgu yapılmasını içeren tıbbi bir süreçtir.

Endodonti diş hekimliği açısından dişin ağızda kalma süresini uzatmak ve dişin ağrısız bir biçimde çiğneme fonksiyonuna katkı sağlaması için yapılan bir tedavidir.

Sanılanın aksine endodontik tedavi ağrılı bir işlem olarak bilinir fakat günümüzde kullanılan anestezik solüsyonlarla uygun anestezi altında ağrısız bir işlemdir.

Endodontik tedavi sırasında yapılan anestezi sebebiyle dişte ve diş çevresi dokularda uyuşukluk oluşur. Bu sebepten dolayı kanal tedavisi yapılan bölgede bir süre yemek yenmemelidir. Aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler tüketilmemelidir.

Kanal tedavisi bittikten sonra ve kanal tedavisi seansları arasında o bölge dişleriyle sert gıdalar, ceviz, fındık gibi yiyecekler yenmemelidir.

Eğer dişinize doktor muayenesinde kanal tedavisi yapılmalı olarak teşhis konmuşsa bir süre sonra dişinizin ağrısı geçse bile kanal tedavisi yaptırmaktan vazgeçmemeniz gerekir. Çünkü dişinizdeki ağrı ve enfeksiyon kullandığınız ağrı kesici ve doktorunuz reçete etmişse antibiyotiklerden dolayı bir süre içine kronikleşecektir. Geçmiş gibi görünen ağrı bir süre sizi rahatlatsa da daha sonra şiddetli bir ağrı olarak geri dönebilir ve ihmal ettiğiniz süreye bağlı dişiniz çekilebilmektedir.

Devamı

Dr Murside Gultekin Endodonti

KANAL TEDAVİSİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?
Kanal tedavisi(endodonti) dişin çürük travma yada dişeti hastalığı nedeniyle dişin pulpa(diş özü)denen kısmının hasar görmesi sonucu dişin sinirlerinin alınması ve bunu takiben kök kanallarının genişletilmesi ve temizlenmesi ve sonrasında dişin kök kanal sisteminin doldurulmasıyla oluşan bir tedavi şeklidir.
KANAL TEDAVİSİ VE SONRASI AĞRILI MIDIR?
Kanal tedavisi sanılanın aksine ağrılı bir işlem değildir. Ağrılı dişe anestezi uygulandıktan sonra dişin tedavisine başlanır. Tedaviden sonraki kişiden kişiye değişmekle bereber ilk birkaç gün dişte ufak hassasiyetler olabilir.
KANAL TEDAVİSİ HER DİŞE YAPILIR MI?
Kanal tedavisi çoğu dişe uygulanabilir.Nadir durumlarda kök kanallarına ulaşılamaması durumunda, , travma sonucu dişin kökünde ciddi kırık oluşmuşsa, diş eti hastalığı nedeniyle diş yeterli kemik desteğine sahip değilse veya diş üzerine bir restorasyon yapılamayacak kadar hasarlı olduğundan kanal tedavisi yapılamayabilmektedir.
KANAL TEDAVİLİ DİŞİN ÖMRÜ NE KADARDIR?
Kanal tedavisi yapılan dişler tedavi sonrasında mutlaka uygun bir restorasyonla(dolgu, onley, kaplama) restore edilmelidir.. Restorasyondan sonra, diş diğer dişler gibi işlev görmeye devam eder. Fakat tedavi sonrasında iyi bir ağız hijyeni hastalar tarafından sağlanmadığı taktirde dişler tekrar enfekte olabilirler.
KANAL TEDAVİSİ YAPILAN DİŞTE YENİDEN AĞRI OLUR MU VE AĞRI OLDUĞU ZAMAN NE YAPILMALIDIR?
Kanal tedavisi yapılan dişlerin pulpa (dişin özü,siniri) dokusu alınmıştır ve ölü bir diş olarak ağız içi çiğneme fonksiyonuna devam eder. Fakat tekrar enfekte olduğu taktirde tekrar ağrı yapabilir. Bu durumda kanal tedavisi tekrarlanabilir ya da dişin durumu buna uygun değilse çekim kararı da verilebilmektedir.

Devamı

SÜT DİŞLERİNDE KANAL TEDAVİSİ

Süt dişleri tahmin edilenin aksine köksüz değil tam tersi daimi dişler gibi kökleri olan dişlerdir. Zamanla, süt dişlerinin altında bekleyen kalıcı diş germleri süt dişlerinin köklerini eritir ve bu dişlerin sallanıp düşmesine neden olur. Bu süreç içerisinde süt dişlerinin ağızda kalması bizim için çok önemlidir.

Süt dişleri alttaki sürekli dişlerden bağımsız dişlerdir. Yani süt dişlerine yapılan tedavi, altındaki kalıcı dişten tamamen bağımsızdır. Dişteki çürüğün çok ilerlediği, gece ağrısı sıcakta hassasiyet, yemek yerken ya da bir şey ısırırken ağrı olması, şişlik gibi durumlarda süt dişlerde kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Dişi kanal tedavisiyle kurtaramadığımız durumlarda ise dişin çekimi yapılıp yerine yer tutucu yapılması gerekir. Dişin erken kaybı olur ve yer tutucu da yapılmazsa, ilerde dişler daha zorlu ve masraflı ortodontik tedaviyle düzeltilmek zorunda kalınabilir.

Çocuklardaki kanal tedavisi çok daha kısa sürede yapılır ve sanılanın aksine basittir. Yetişkinlerdeki gibi uzun süreli ve zor değildir. Çocuklar için düşünüldüğü kadar zorlayıcı bir tedavi değildir. Önemli olan kanal tedavisi gereken süt dişlerinin tedavisini, altta bekleyen kalıcı diş germlerine zarar vermeden tamamlayabilmektir.

Devamı

Kuafaj Tedavisi Nedir?

Kuafaj tedavisi, derin dentin çürüğüne eşlik eden sıcak-soğuk tatlı-ekşi etkenlerle ortaya çıkan…

Devamı

Çocuklarda EÇC Hastalığı

Plak tarafından tükürüğün de katılımıyla dişte meydana gelen mineral kaybına çürük…

Devamı